top of page

טיפים לטיפול בהפרעות שינה בראי הרפואה הסינית - נועה נשרמאת: נועה נשר -רפואה סינית עתיקה.


הפרעת שינה (=אינסומניה) היא אחת התלונות הנפוצות בקליניקה. ישנם מטופלים שיש להם קושי להירדם, יש כאלו שהשינה שלהם מאוד קלה וכל דבר מעיר אותם, יש כאלו שמתעוררים באמצע הלילה ולא מצליחים להיכנס למעגל השינה מחדש. אינסומניה היא חוסר יכולת להישאר בשינה או להיכנס למצב שינה במידה ובזמן הרצויים, ובעומק הרצוי.


שינה היא הזמן החשוב ביותר שיש לגוף לחדש את עצמו ולהיפטר מעודפים ("פסולת") שאינם צריכים יותר להיות בגופינו. את הניקוי אפשר לראות דרך ההפרשות שיש בעיניים בבוקר ודרך כוחו של המעי הגס (יציאה של בוקר).

השינה היא "המטפלת" הטובה ביותר בגוף ובנפש, לא סתם קורה שאנו הולכים לישון וקמים כמו חדשים.


מעגל היממה מקביל למעגל השנה. חודשי החורף מהדהדים ביום את הזמן של הלילה, הזמן בו אנו מתכנסים פנימה ויש פחות פעילות ע"מ לצבור כוחות ולאפשר המשכיות. ע"פ הרפואה הסינית אנרגיית היאנג (אור, פעילות, חום) מובילה במהלך היום ואילו אנרגיית היין (חושך, האטה בפעילות, קור) מובילה במהלך הלילה.


השינה מתאפשרת כאשר יש מעבר חלק בין אנרגיית היאנג אל היין, להלן כמה דוגמאות: לעיתים הבנאדם סובל מעודף חום לאור אכילה מרובה רגע לפני השינה או מחשבות שלא מרפות- זהו עודף יאנג שלא מאפשר מעבר למצב ייני- מצב של שינה. ישנם אנשים שסובלים מחסר יין- דבר שקורה עם הגיל , או נשים לאחר לידה שמאבדות הרבה דם- הם יתקשו להירדם כי אין מספיק יין/דם שיעגן את היאנג.

החשיבות של שעות השינה ו"הטיימינג" שלהן:יש שני חומרים חשובים מאוד שמופרשים בזמן שינה- הורמון גדילה ומלטונין. הורמון הגדילה מלווה אותנו לאורך כל החיים, כמותו עולה עד גיל 21 ואז הוא מתחיל במגמת ירידה. בתחילת החיים, כשמו כן הוא, אחראי על תהליך הגדילה, אולם לצד זה הוא אחראי על כל תהליכי התחדשות התאים בגוף שלנו ועל המטבוליזם של פחמימות, שומנים וחלבונים.


מה עוזר להפרשה תקינה של הורמון הגדילה?


א. שש שעות שינה עמוקה ורציפה בחושך.

ב. מלטונין. מלטונין עוזר באיזון רמת הפחמימות בדם, עוזר בפיזור נכון של השומן בגוף ובנוסף הוא נותן הוראה, כאשר הוא בכמות הנכונה, להפריש הורמון גדילה. יש תנאי אחד להפרשה של מלטונין והוא : אור. אם יש אור ולו הקטן ביותר, כבר ישנה ירידה בייצור המלטונין.


לפי הכתבים העתיקים ברפואה סינית השעות האידיאליות לשינה הן: 2100 עד 0300 בבוקר. אלו השעות שבהן היאנג נמצא במעמקי הגוף, הזמן בו הגוף עושה עיבוד של כל היום שהיה וצובר אנרגיה ליום החדש שיבוא. יש נטייה לחשוב שכמות שעות השינה היא זו שקובעת , אולם אין כך הדבר. העיתוי הוא זה שחשוב- לא פעם מגיעים אלי מטופלים לקליניקה ואומרים שהם קמים עייפים בבוקר אחרי שישנו הרבה שעות בלילה ואז מסתבר שהשינה שלהם התחילה רק ב01:00 לפנות בוקר.


קיימות כמה הוראות ע"פ הרפואה הסינית המאפשרות פיתוח הרגלי שינה טובים ואלו הם:


1. חשיבה רגועה ושלווה לפני השינה. חשיבה מוטרדת ואובססיבית היא ביטוי לפעילות של הצ'י (=אנרגיה ברפואה הסינית) היאנגי, שאמור להיות בתהליך של התכנסות לתוך היין בשעות אלה.

2. יש להקפיד על אכילה קלה בשעות הערב ולהימנע בכלל מאכילה לפני שנכנסים למיטה. הצ'י היאנגי עושה את דרכו אל האיברים הפנימיים בזמן השינה, בדרך הוא עובר גם דרך הקיבה. אם הקיבה מלאה במזון, הצ'י היאנגי נתקע ולא יכול להיכנס פנימה לרמת התת-הכרה.

3. פעילות גופנית מתונה לפני השינה מאפשרת לצ'י לזרום כהלכה ,לטהר את המחשבות ולשחרר את היום שהיה (יש להימנע מפעילות נמרצת מידי!).

4. יש להימנע משתיית אלכוהול לפני השינה שאומנם עשויה להרדים אך לא מאפשרת כניסה לשינה עמוקה.

5. היו קשובים לגופכם במהלך היום ובמידה ואתם מרגישים עייפות קחו הפסקה של 10-15 דקות, עצמו את העיניים ,זה ייתן לכם כח להמשך היום, לא צריך יותר מזה! לרוב האנשים יש ימים אינטנסיבים ועמוסים וע"מ לעורר עצמם הם משתמשים בממריצים כמו סוכר וקפה, אולם אלו עושים את העבודה לזמן קצר ולאחריהם מרגישים את העייפות אף יותר. (בטווח הארוך הם רק מכלים את ה"מאגרים").

6. נסו להיכנס למיטה כמה שיותר בקירוב לשעות הלילה המומלצות לעיל. זה דורש מאמץ ושינוי באורח חיים אבל אפשרי בהחלט!


לרפואה הסינית יש כלים רבים לעזור בהפרעות שינה והטיפול נעשה בהתאם לאבחנה ששונה מאדם לאדם ותלויה בסוג ההפרעה. הכלים בהם אני נעזרת בקליניקה הם הדיקור, שימוש בצמחי מרפא, התאמה של תזונה ועבודה עם פרחי באך.

הפרעות שינה בילדים שונות לגמרי מהפרעות שינה במבוגרים ועל כך אסביר במאמר נוסף בהמשך, אז יש למה לחכות!

שינה נעימה, עמוקה ורצופה .

Comentários


bottom of page