עשרת תופעות הלוואי הנפוצות בטיפולים בסרטן השד וכיצד להתמודד איתם באמצעים טבעיים -אילנית נדן.מאת: אילנית נדן, נטורופתית והרבליסטית קלינית, המתמחה בטיפול אינטגרטיבי בפוגשי סרטן. נשים המתמודדות עם סרטן השד צפויות לעבור סדרה של טיפולים שיארכו בין מספר חודשים לשנה (ניתוח, כימותרפיה, טיפול ביולוגי והקרנות) ואם לוקחים בחשבון גם את הטיפול ההורמונלי המשלים, תקופת ה"טיפולים" יכולה להגיע לחמש ואף עשר שנים.

רוב הנשים תחווינה לאחר האבחון חששות וחרדות - לא רק מאימת המחלה עצמה איתה הן מתמודדות, אלא גם מהטיפולים, שנחשבים לא קלים ועלולים להשפיע על כל היבט בחייהן, ברמה הפיזית והנפשית. לא מעט נשים דואגות שמא הטיפול יהיה קשה מידי ו"הן לא יעמדו בו", הן דואגות מטבע הדברים כיצד ימשיכו בשגרת חייהן, יטפלו בילדים, וכיצד תגיב הסביבה הקרובה.

ראשית, חשוב שהמתמודדת עם סרטן השד, תגיע להכרה וההבנה כי התקופה הקרובה תהיה סוג של אתנחתא בחיים, או "הורדת הילוך" וכי היא אינה יכולה להמשיך בחייה כתמול שלשום (התמודדות לא פשוטה לנשים רבות). חשוב לשתף את הסביבה הקרובה, לא להתבייש, להיעזר ולקבל את התמיכה המרבית, החל בתמיכה בנפש ועד לעזרה במטלות החיים.

בהקשר לטיפולים עצמם, רוב הנשים יעידו כי החשש הגדול ביותר שלהן הוא מבחילות והקאות, אחרות יחששו בעיקר מנשירת השיער ורבות ידברו על הפחד מתשישות ואובדן היכולת לתפקד.

לא כולן מודעות לכך שטיפולים המוגדרים כ"טבעיים" או "אינטגרטיביים" כגון: תזונה מותאמת אישית, תוספת של ויטמינים ומינרלים, צמחי מרפא ופטריות מרפא, דיקור או רפלקסולוגיה – נחקרו והוכיחו יעילות בצמצום משמעותי של תופעות הלוואי, וכי ניתן להפוך את התקופה האינטנסיבית והלא פשוטה, של טיפולים בסרטן השד, לנסבלת.

בשורות הבאות אפרט "על קצה המזלג" חלק מתופעות הלוואי אותן חוות נשים במהלך הטיפולים וכיצד מומלץ להתמודד איתן.

חשוב לציין עם זאת, כי אין ליטול תוספי תזונה/צמחי מרפא ופטריות מרפא – ללא ייעוץ עם נטורפת/ית המתמחים בתחום האונקולוגיה ובקיאים במגוון הטיפולים.

1. בחילות והקאות

רוב המטופלות עלולות לסבול מבחילות והקאות כתופעת לוואי של כימותרפיה. תופעה זו נפוצה בעיקר במהלך משלב כימותרפי המכונה AC (אדראמיצין וציקלופוספמיד). רוב הנשים יקבלו במהלך הטיפול תרופה המונעת בחילות (זופרן /אימנד או אקינזאו – הן חלק מהתרופות האופציונליות בהקשר זה). מעניין לציין כי חלק מהתרופות לטיפול או מניעת בחילות הן תרופות אנטי חרדתיות וכי חרדה מגבירה בחילות. למי שהתרופות לא מסייעות לה או שבוחרת לא ליטול אותן (יש להן תופעות לוואי משל עצמן למשל, עצירות) מומלץ:

· למצוץ קרחונים המכילים מיץ לימון ומיץ ג'ינג'ר

· לשתות חליטות ג'ינגר

· ליטול כמוסות ג'ינג'ר ו B6

· לאכול מזונות חמוצים דוגמת פירות יער ולימון

· להימנע ממזון מטוגן ומתובל

· לנשום נשימות ארוכות ואיטיות ולתרגל טכניקות הרפייה

2. עצירות

עצירות עלולה להיות אחת מתופעות לוואי במהלך טיפולים כימותרפיים. במרבית המקרים תיגרם העצירות כאמור כתוצאה ממתן של תרופות נוגדות בחילה (אקינזאו/פראמין/זופרן/אימנד ואחרות) הניתנות במקביל לכימותרפיה.

האפשרויות להימנע/לטפל בעצירות במהלך טיפולים הן:

· שילוב של פרוביוטיקה (חיידקים פרוביוטיים) במהלך הטיפולים

· אכילה מרובה של פירות וירקות מגוונים

· שילוב של שייק ירוק על בסיס יומי * מתכון בסוף המאמר.

· שתייה מרובה של מים (לפחות 8 כוסות ביום )

· שילוב של סלק בתזונה

· שילוב של זרעי פשתן טחונים בתזונה

· טיפולי רפלקסולוגיה

· פעילות גופנית ( הקפדה על הליכה של לפחות 20 דקות מידי יום. אם ניתן אז כמובן יותר) בהקשר של פעילות גופנית בזמן טיפולים לסרטן השד חשוב לציין – פעילות גופנית נחקרה כחשובה ומומלצת בתקופה זו במגוון היבטים - העלאת מצב רוח, העלאת רמות אנרגיה, חיזוק מערכת חיסון וכאמור פעילות מעיים תקינה. גם אם מאוד עייפים/אין חשק - חשוב להקפיד על פעילות יומית .

3. יציאות תכופות וכאבי בטן

רוב משלבי הכימותרפיה המיועדים לטיפול בסרטן השד, פוגעים ברירית תאי האפיתל של מערכת העיכול ולכן, יכולים לגרום בין היתר, ליציאות תכופות ורכות ולכאבי בטן עוויתיים.

למניעה ולטיפול מומלצים:

· שילוב של פטריית המרפא טרמטס במהלך הטיפולים

· שילוב של פרוביוטיקה (חיידקים ידידותיים) במהלך הטיפולים

· שילוב של חומצת האמינו ל – גלוטמין במהלך הטיפולים (לתקופות קצרות בלבד)

· שתייה של חליטות צמחי מרפא. לדוגמא – נטופית/קמומיל/קלנדולה/מנטה

· מריחה מקומית של שמן מנטה

· חימום האזור הכואב

· הימנעות ממזונות עשירים בסיבים

· הימנעות מצריכת קפאין

· הימנעות ממזונות חריפים ומטוגנים

4. נוירופתיה

נוירופתיה פריפריאלית (chemotherapy induced peripheral neuropathy) הוא מונח הבא לתאר נזק הנגרם למערכת העצבים הפריפרית. בדרך כלל מדובר בפגיעה לטווח ארוך. התסמינים הנפוצים כתוצאה מנוירופתיה הם: עקצוץ/תחושת נימול/תחושת שריפה/ כאב/ או רגישות קיצונית למגע - בקצות הידיים ו/או הרגליים ולעיתים אף בפנים. במקרים נדירים יותר תתלווה גם חולשת שרירים ופגיעה בקורדינציה.

נוירופתיה יכולה להיגרם ממגוון סיבות, בין היתר, כתוצאה מטיפול בכימותרפיה, והיא נפוצה כתופעת לוואי של טיפולים כימותרפיים ממשפחת הטקסנים. מרבית הנשים המקבלות כימותרפיה מסוג טקסול, לטיפול בסרטן השד תחווינה תסמיני נוירופתיה בדרגה כזו או אחרת.

כדי להימנע/לטפל בתסמיני נוירופתיה מומלצים:

· נטילה של פטריית המרפא הריסיום (שנחקרה כמעודדת הולכה עצבית תקינה ומסייעת לשיקום תא העצב)

· נטילה של חומצה אלפא ליפואית

· נטילה של קומפלקס ויטמיני B

· טיפולי רפלקסולוגיה

· טיפולי דיקור סיני

5. פגיעה בספירת כדוריות הדם הלבנות (נויטרופניה)

רוב סוגי הכימותרפיה המקובלים כיום עלולים לפגוע בשורת תאי הדם במח העצם. פגיעה בספירת כדוריות הדם הלבנות היא תופעת לוואי ידועה במתן כימותרפיה מסוג אדראמיצין המקובלת בטיפול בסרטן השד. מדובר בתופעת לוואי, שאמנם אינה מורגשת פיזית, אך היא עלולה להיות מסוכנת ולהוביל לזיהום. ברוב המקרים כשערך ה WBC אינו תקין – מתן הכימותרפיה יתעכב ויידחה למועד מאוחר יותר (ערך תקין של WBC הוא 4,500 – 11,000 תאי דם לבנים למיקרוליטר דם).

המענה הקונבנציונלי לתופעה זו הן תרופות כגון נאולוסטין/ניופוגן – הניתנות בזריקה ומעודדות ייצור מוגבר של תאי דם לבנים במח העצם, בעיקר נויטרופילים, כשהמטרה היא לקצר משך נויטרופניה. לזריקות אלו תופעות לוואי משלהן, בין היתר, תסמיני שפעת וכאבים בעצמות.

כדי להימנע/לטפל בנויטרופניה מומלצים:

· נטילה במהלך הטיפולים של פטריות המרפא: טרמטס, שיטאקי ומאיטקי

· נטילה במהלך הטיפולים של צמח המרפא אסטרגלוס.

6. פגיעה בטסיות הדם (טרומבוציטופניה)

טסיות דם הן תאים המשמשים בתהליך קרישת הדם. כאשר מתרחש נזק בכלי דם בעור או ברקמות אחרות בגוף, טסיות הדם נדבקות זו לזו בתהליך שנקרא אגרגציה. הטסיות יוצרות קריש דם העוצר את הדימום. רמת הטסיות בדם (PLT) עלולה להיפגע אף היא כתוצאה מטיפולי כימותרפיה.

רמת טסיות נמוכה עלולה לגרום לנטייה מוגברת להיווצרות שטפי דם תת-עוריים או לדימם זמן ארוך מהרגיל בתגובה לחתך בעור וכן לנטייה לדימום ספונטני, למשל מהאף.

רמת טסיות נמוכה עלולה אף היא לגרום לעיכוב במתן הטיפול הכימותרפי ולדחייתו למועד מאוחר יותר. (רמת טסיות תקנית נעה בין 150,000 ל-400,000 טסיות למיקרוליטר דם(.

לטיפול במצב של טסיות נמוכות מומלץ:

· ליטול את פטריית המרפא קורדיספס

· לשתות או ליטול כתוסף תזונה מיץ עלי פאפיה

· להסיר מפרוטוקול הטיפול היומי תוספי תזונה בעלי פעילות הנוגדת היצמדות טסיות כדוגמת: אומגה 3, כורכומין, גינקו בילובה, קיו 10 ופטריית ראיישי.

7. פגיעה בספירת כדוריות הדם האדומות (אנמיה)

אנמיה היא תופעה נוספת שעלולה להיגרם כתוצאה מטיפול כימותרפי, הפוגע כאמור במח העצם. אנמיה (שעשויה לבוא לידי ביטוי בערכים נמוכים של המוגלובין) עלולה לגרום לעייפות, חולשה, סחרחורות וקוצר נשימה.

לטיפול במצב של אנמיה מומלץ:

· לצרוך כמויות גדולות של עלים ירוקים – אפשר כשייק ירוק/ממרחים ירוקים מעלים/סלטים עם עלים ירוקים.

· ליטול אצת ספירולינה כתוסף תזונה (ניתן לשלב בשייק ירוק)

· לשלב עשב נבט חיטה בתזונה.

· ליטול את פטריית המרפא ראיישי

· ליטול את צמח המרפא אשווגנדה8. עייפות, חולשה ותשישות (Fatigue)

עייפות וחולשה הן תופעות הלוואי הנפוצות ביותר עליהן מדווחות נשים במהלך של טיפולים בסרטן השד. עייפות יכולה לנבוע מהמחלה, מספירות דם נמוכות, מחוסר שינה וכמובן מטיפולי הכימותרפיה וההקרנות.

מטופלות בכימותרפיה לסרטן השד, עלולות לחוש עייפות וחולשה כיומיים לאחר הטיפול, שתימשך כמספר ימים ועד שבוע. ברוב המקרים, צפויה התאוששות ועד למחזור הכימותרפיה הבא תהיה חזרה לרמות אנרגיה תקינות.

עייפות וחולשה אופייניות גם לתקופת ההקרנות. כחלק מפרוטוקול הטיפול בסרטן השד אמורות רוב הנשים לקבל בין 15-35 טיפולי קרינה יומיומיות. עייפות היא תופעת הלוואי העיקרית עליה מעידות נשים בתקופה זו.

בניגוד לעייפות כשמתרחשת כאמור בזמן הכימותרפיה ו/או ההקרנות, מוכרת תופעה לוואי בחולות סרטן השד שנקראת תשישות - CRF – Cancer Related Fatigue. תופעה זו נגרמת עקב הצטברות של חומרים פרו-דלקתיים המופרשים במהלך הטיפולים וגורמים לתשישות פיזית ונפשית. התופעה יכולה להתרחש גם בתום הטיפולים ולהימשך מספר חודשים ויותר.

לטיפול בעייפות/חולשה ותשישות מומלץ:

· ליטול פטריית קורדיספס המעלה רמות אנרגיה.

· לבצע פעילות גופנית יומיומית (לפחות 20-30 דקות הליכה נמרצת ביום) פעילות גופנית אירובית מסייעת לפנות חומרים רעילים מהגוף, מעלה את רמות האנרגיה ומשפרת את מצב הרוח.

· לשתות באופן קבוע שייק ירוק.

· ליטול אצת ספירולינה כתוסף תזונה (ניתן לשלב בשייק ירוק)

· במקרה של תשישות משולבת בדכדוך - מומלץ ליטול את פטריית המרפא ראיישי, את צמח המרפא אשווגנדה ו/או את צמח המרפא רודיולה – לשיפור מצב הרוח.

9. פגיעה ברקמת העור

כחלק מפרוטוקול הטיפול, אמורות נשים המתמודדות עם סרטן השד לקבל בין 15-35 טיפולי קרינה יומיומיים. תופעה שכיחה בעקבות הטיפולים בקרינה היא שינויים של העור באזור הטיפול. התגובה יכולה להיות: אודם מקומי, שינויים בצבע העור, גרד, יובש ו/או קילופי עור.

למניעה מומלצים:

· נטילה של פטריית המרפא טרמטס

· נטילה של אבץ

· נטילה של חומצת האמינו ל – גלוטמין (לתקופה קצרה במהלך הטיפולים בלבד)

· מריחה מקומית יומיומית לאחר ההקרנה (לפני ההקרנה האזור המוקרן צריך להיות נקי ויבש) של שמן קוקוס/שמן אובליפחה/שמן המפ/שמן נים

לטיפול מומלצת:

· מריחה יומיומית של ג'ל אלוורה/קלנדולה

10. תופעות גיל המעבר

כ 70% מגידולי סרטן השד מבטאים קולטנים לאסטרוגן ופרוגסטרון. נשים עם גידולים מסוג זה יקבלו כחלק מפרוטוקול הטיפול תרופות "הורמונליות", לתקופה של 5-10 שנים. התרופות הנפוצות (טמוקסיפן/לטרוזול/לוקרין/פסלודקס) פועלות במנגנונים שונים במטרה להפחית את רמות האסטרוגן בגוף. בעקבות הטיפול בתרופות מסוג זה עלולות חלק מהנשים לחוות תסמיני "גיל מעבר" מוקדמים. בין היתר עלולים להיגרם: גלי חום, יובש בריריות ובנרתיק, עצבנות יתר, הפרעות שינה ואוסטאופניה (ירידה ברמות צפיפות העצם).

לטיפול בתופעות "גיל המעבר" מומלצים:

· לגלי החום: נטילה של פטריית המרפא מאיטקה, נטילה של צמחי המרפא: אנמרנה,פילודנדרון והסרה מהתפריט של מזונות מחממים ומייבשים כגון: קפאין, אלכוהול, ג'ינג'ר ומזנות חריפים נוספים.

· ליובש בנרתיק: נטילה של פטריית המרפא טרמטס ומריחה מקומית של ג'ל שאינו מכיל הורמונים.

· לאוסטאופניה: נטילת תוסף סידן, נטילת תוסף ויטמין D, נטילת פטריית המרפא אגריקוס.

· לעצבנות והפרעות השינה: נטילה של פטריית המרפא ראיישי, שתייה של חליטות צמחי מרפא מרגיעות עם צמחים כגון: טיליה, ולריאנה ופסיפלורה, שימוש בשמנים אתרים מרגיעים כגון לבנדר באמבט ו/או במבער, תרגול טכניקות מפחיתות סטרס כגון יוגה ו/או מדיטציה, תרגול של נשימות עומק ברמה יומית, פעילות גופנית אירובית (לפחות חצי שעה בכל יום) לשיפור מצב הרוח, הפחתת העצבנות ולשינה איכותית.

שייקים מומלצים

שייק ירוק

השייק מומלץ להעלאת רמות אנרגיה, להעלאת המוגלובין, לשיפור פעילות מערכת העיכול וכנוגד החימצון להגנה על הגוף במהלך טיפולי קרינה.

· חופן עלי פטרוזיליה/כוסברה

· חופן עלי חסה

· חופן עלי קייל

· חופן נבטי חמניה

· חצי כוס פירות יער

· חצי תפוח ירוק

· חצי בננה

· 1 תמר

· מיץ מחצי לימון

· חתיכת ג'ינג'ר מגורר

· חופן אגוזי מלך

· כף זרעי פשתן

· כוס מים קרים

· במקרה הצורך ניתן להוסיף כף אבקת ספירולינה

- לערבל ולשתות

* לא מומלץ לצרוך שייק ירוק בתקופה של יציאות מרובות ורכות ו/או בחילות.

שייק פירות

השייק מומלץ להעלאת רמות אנרגיה, להעלאה במשקל, להעלאה במסת שריר ולשיפור פעילות מערכת העיכול

· כוס פירות יער

· 1 בננה

· 1תמר

· נקטרינה/מלון/מנגו/פרי אהוב אחר

· חופן אגוזי מלך

· 2 אגוזי ברזיל

· כף ממרח שקדיה

· כף זרעי פשתן

· כוס תחליף חלב – משקה סויה ללא סוכר/ משקה שיבולת שועל/משקה שקדים/משקה אגוזי לוז

- במקרה הצורך ניתן להוסיף כף אבקת חלבון טבעונית.

* ניתן לשתות שייק פירות גם בזמן בחילות (במצב כזה מומלץ להוסיף כוס מים קרים וקוביות קרח במקום תחליף החלב, להוריד את האגוזים וממרח השקדיה ולשלב מיץ מחצי לימון וחתיכת ג'ינג'ר מגורר)

* לא מומלץ לצרוך שייק פירות בתקופה של יציאות מרובות.

· הכתוב לעיל לא נועד לאבחן/לטפל/לרפא ולא נועד להחליף טיפול רפואי או התייעצות עם רופא.

· במקרים של התמודדות עם סרטן השד מומלץ לפנות לייעוץ פרטני ומקצועי עם גורם מוסמך. אילנית נדן היא נטורופתית, הרבליסטית קלינית ורפלקסולוגית בכירה.

קלינאית בכירה ומנהלת מחלקת ההדרכה בחברת מיקוליביה.

מתמחה במיקותרפיה (טיפול באמצעות פטריות מרפא).

מרצה ומלמדת במכללות לרפואה משלימה.


אילנית נדן מתמחה בטיפול אינטגרטיבי בפוגשי סרטן.

אילנית מלווה את המטופלים לאורך כל שלבי המחלה והטיפולים השונים. בעלת ניסיון רב במפגש עם חולי הסרטן, היכרות מעמיקה עם הטיפול הקונבנציונלי, אמפתיה ויכולת הכלה.

אילנית נעזרת בכלים מתחום הרפואה הטבעית: פטריות מרפא, ויטמינים ומינרלים, תזונה מיטיבה, ועבודת גוף – נפש - לתמיכה, והקלה על תופעות לוואי, בדרך להבראה.

אילנית מטפלת גם:

· במחלות וסימפטומים של נשים במעגל החיים - כגון אי סדירות הורמונלית, ותסמיני גיל המעבר .

· במחלות וסימפטומים שמקורם במערכת החיסון כגון – נטייה למחלות חורף, מחלות ויראליות (הרפס, HPV, מחלת הנשיקה וכו), מחלות אוטואימוניות, ואלרגיות .

· וכן בתסמיני הסינדרום המטבולי – כולסטרול גבוה, לחץ דם גבוה, כבד שומני וכו

· אילנית מלווה מטופלים בדרך לתזונה בריאה – מתמחה בעיקר במעבר בריא לטבעונות, תזונה מיטבית לחיזוק מערכת החיסון, תזונה בזמן טיפולים מורכבים, ותזונה להתמודדות עם הסינדרום המטבולי.

לפרטים נוספים על אילנית נדן וסיפורי הצלחה>>לוגו מרכז רפואה שלמה

© מרכז רפואה שלמה

מרכז מומחים לרפואה משלימה. פיזיותרפיה. תזונה.

  • Facebook Icon
  • Instagram Icon
במה אנחנו מטפלים?

הצטרפו למשפחת הקליניקה וקבלו מאיתנו טיפים לבריאות המשפחה