top of page

"להתמודד עם תופעות לוואי של טיפולים בסרטן השד בדרך טבעית" -אילנית נדן.נשים המתמודדות עם סרטן השד צפויות לעבור סדרה של טיפולים שיארכו בין מספר חודשים לשנה (ניתוח, כימותרפיה, טיפול ביולוגי והקרנות) ואם לוקחים בחשבון גם את הטיפול ההורמונלי המשלים, תקופת ה"טיפולים" יכולה להגיע לחמש ואף עשר שנים.

רוב הנשים תחווינה לאחר האבחון חששות וחרדות - לא רק מאימת המחלה עצמה איתה הן מתמודדות, אלא גם מהטיפולים, שנחשבים לא קלים ועלולים להשפיע על כל היבט בחייהן, ברמה הפיזית והנפשית. לא מעט נשים דואגות שמא הטיפול יהיה קשה מידי ו"הן לא יעמדו בו", הן דואגות מטבע הדברים כיצד ימשיכו בשגרת חייהן, יטפלו בילדים, וכיצד תגיב הסביבה הקרובה.

ראשית, חשוב שהמתמודדת עם סרטן השד, תגיע להכרה וההבנה כי התקופה הקרובה תהיה סוג של אתנחתא בחיים, או "הורדת הילוך" וכי אינה יכולה להמשיך בחייה כתמול שלשום (התמודדות לא פשוטה לנשים רבות). חשוב לשתף את הסביבה הקרובה, לא להתבייש, להיעזר ולקבל את התמיכה המרבית, החל בתמיכה בנפש ועד לעזרה במטלות החיים.

בהקשר לטיפולים עצמם, רוב הנשים יעידו כי החשש הגדול ביותר שלהן הוא מבחילות והקאות, אחרות יחששו בעיקר מנשירת השיער ורבות ידברו על הפחד מתשישות ואובדן היכולת לתפקד.

לא כל אישה תחווה את אותן התופעות במהלך של טיפולים בסרטן השד. עם זאת, יש תופעות נפוצות שכדאי להכיר ולדעת איך להתמודד איתן. פגיעה בתיפקוד מערכת מערכת העיכול, וירידה בספירות הדם הן תופעות נפוצות בשלב הכימותרפיה, ירידה ברמות האנרגיה עלולה להיגרם כתוצאה מהקרנות, ובמהלך של טיפול הורמונלי עלולות להופיע תופעות גיל מעבר מוקדמות.

חשוב לציין כי טיפולים המוגדרים כ"טבעיים" או "אינטגרטיביים" כגון: תזונה מותאמת אישית, תוספת של ויטמינים ומינרלים, צמחי מרפא ופטריות מרפא, דיקור ו/או רפלקסולוגיה – נחקרו והוכיחו יעילות בצמצום משמעותי של תופעות הלוואי המוזכרות ותופעות נוספות וניתן להפוך את התקופה האינטנסיבית והלא פשוטה, של טיפולים בסרטן השד, לנסבלת.

· אם את מתמודדת עם סרטן השד, אני מזמינה אותך ליצור קשר להתאמת תזונה, תוספי תזונה ופטריות מרפא, לסיוע ולתמיכה טבעית במסע. מצרפת המלצות לשלושה שייקים מחזקים לתקופת הטיפולים:

שייק ירוק עוצמתי

השייק מומלץ להעלאת רמות אנרגיה, להעלאת המוגלובין, לשיפור פעילות מערכת העיכול וכנוגד החימצון להגנה על הגוף במהלך טיפולי קרינה.

· חופן עלי פטרוזיליה/כוסברה

· חופן עלי חסה

· חופן עלי קייל

· חופן נבטי חמניה

· חצי כוס פירות יער

· חצי תפוח ירוק

· חצי בננה

· 1 תמר

· מיץ מחצי לימון

· חתיכת ג'ינג'ר מגורר

· חופן אגוזי מלך

· כף זרעי פשתן

· כוס מים קרים

· במקרה הצורך ניתן להוסיף כף אבקת ספירולינה

- לערבל ולשתות

* לא מומלץ לצרוך את השייק הירוק בתקופה של יציאות מרובות ורכות ו/או בחילות.

שייק פירות

השייק מומלץ להעלאת רמות אנרגיה, להעלאה במשקל, להעלאה במסת שריר ולשיפור פעילות מערכת העיכול

· כוס פירות יער

· 1 בננה

· 1תמר

· נקטרינה/מלון/מנגו/פרי אהוב אחר

· חופן אגוזי מלך

· 2 אגוזי ברזיל

· כף ממרח שקדיה

· כף זרעי פשתן

· כוס תחליף חלב – משקה סויה ללא סוכר/ משקה שיבולת שועל/משקה שקדים/משקה אגוזי לוז

- במקרה הצורך ניתן להוסיף כף אבקת חלבון טבעונית.

* לא מומלץ לצרוך את שייק הפירות בתקופה של יציאות מרובות.

שייק פירות קליל

השייק מומלץ להעלאת רמות אנרגיה ולהקלה בחילות.

· כוס פירות יער

· מיץ מחצי לימון

· חתיכת ג'נג'ר מגורר

· כוס מים

· כמה קוביות קרח

· ניתן להכין כמות גדולה, להקפיא ולאכול כשלגון להקלה על בחילות.

* לא מומלץ לצרוך את שייק הפירות בתקופה של יציאות מרובות.

· אין ליטול תוספי תזונה/צמחי מרפא ופטריות מרפא – ללא ייעוץ עם נטורפת/ית המתמחים בתחום האונקולוגיה ובקיאים במגוון הטיפולים.

· הכתוב לעיל לא נועד לאבחן/לטפל/לרפא ולא נועד להחליף טיפול רפואי או התייעצות עם רופא.

· במקרים של התמודדות עם סרטן השד מומלץ לפנות לייעוץ פרטני ומקצועי עם גורם מוסמך.
Comments


bottom of page