top of page

מוש אהרוני

פיזיותרפיסט מוסמך, PT BPT

אבחון וטיפול בוורטיגו, סחרחורות והפרעות שווי משקל מסיבות שונות, בכל הגילאים .
ייעוץ והכוונה במקרים קשים לטיפול, והפנייה למומחים נוספים לפי צורך.

עובד בשיתוף פעולה עם הרופאים והפסיכולוגים המובילים בארץ ובעולם בתחום הסחרחורות וחקר המערכת הווסטיבולרית.

מכשיר פיזיותרפיסטים ברחבי הארץ בבתי חולים, קופות חולים ובמגזר הפרטי בשיקום וסטיבולרי.

מרצה אורח בכנסים רפואיים ובמוסדות אקדמיים וחוקר את התחום הווסטיבולרי באוניברסיטת חיפה במסגרת תואר מתקדם.

"סחרחורת היא מצב פתאומי וקשה של אובדן שליטה על הגוף והחיים. אחרים מסביב אינם מבינים מה קרה לכם, בתוך סחרור הבדיקות והאבחונים. יחד נחזיר אתכם לתפקוד ולחיים בריאים. תלמדו להבין אילו מנגנונים השתבשו, תקבלו תוכנית טיפול מותאמת לבעיה בקצב שלכם – בשיתוף פעולה עם מומחים נוספים – בכדי שתחזרו לתפקד."


מרכז רפואה שלמה, רחוב מרים החשמונאית 27א, ת"א.
אפוסתרפיה – רחוב ליאון שטיין 9, צ'ק פוסט, חיפה
וטיפול מרחוק באמצעות וידאו.
החזרים לבעלי ביטוח פרטי וחברי קופ"ח כללית.

מרפאה:

מה מיוחד בטיפול שלי?

הנני נחשב למקור ידע בתחום שיקום הסחרחורות בישראל.
רופאים, פיזיותרפיסטים, פסיכולוגים ואחרים מפנים אלי מטופלים שלא הצליחו לחזור לתפקד לאחר ניסיונות שיקום קודמים. אני אוהב בני אדם, אתגרים מקצועיים ובעיות שאחרים לא מצליחים לפתור.
אני משתמש בידע המדעי, הרפואי וההתנהגותי הנרחב והמעמיק שרכשתי בכדי לסייע לכם להבין את שורש הבעיה ממנה אתם סובלים, באמצעות הקשבה אליכם, וחיבור כל קצוות המידע שאתם מעבירים לי לכדי תמונה קלינית כוללת.
ציוד טכנולוגי מתקדם מאפשר לי לאבחן את מקור ההפרעה ממנה אתם סובלים. במידה ויש צורך בבדיקות נוספות, אפנה אתכם אליהן, במיקום הקרוב, המקצועי והזמין אליכם ביותר במגזר הציבורי/פרטי.
היכרות מעמיקה שלי אתכם ועם מצוקתכם עוזרת לנו לקבוע איזה סוג טיפול יעזור לכם לחזור לתפקוד. כאשר ההפרעה התפקודית הינה רב-ממדית – רק טיפול רב-ממדי יועיל. לשם כך, אני עובד עם הרופאים הטובים ביותר בתחום הסחרחורת ובעיות האוזן הפנימית, ועם מטפלי הגוף-נפש הטובים ביותר בתחום הפסיכוסומטיקה וההיפנוזה – בכדי שנוכל, כולנו יחד, לסייע לכם לחזור להיות אתם.
תוכנית הטיפול צריכה להיות מותאמת אישית, בנועם, ועם מינימום טעויות – על מנת שתוביל אתכם חזרה למסלול מתפקד. אני מרכיב לכל מטופליי תוכנית טיפול מותאמת אישית ויעילה, באמצעות הניסיון הרב שיש לי בשיקום אנשים עם פגיעות וסטיבולריות, סחרחורות והפרעות שווי משקל ותסמינים גופניים של חרדה ודריכות יתר.

הטיפול שלי

ניתן להגיע אלי ישירות, ככתובת ראשונה למצוקה או בהפניית רופא, פסיכולוג או מטפל אחר. הפגישה הראשונה הינה פגישת האבחון – והיא חשובה ביותר. בפגישה בת שעה או שעתיים לפי הצורך, נעבור יחד על ההיסטוריה הרפואית שלכם ונבין ממה אתם סובלים ומה מפריע לכם לתפקד. לפי התלונות והרצונות שלכם ננסח יחד מטרות טיפוליות שתרצו להשיג, בכדי לחזור לתפקוד הרצוי והמתאים לכם. בהערכה הקלינית בפגישת האבחון נעריך את שווי המשקל שלכם בעמידה והליכה, את הרגישות שלכם לתנועה עצמית ולתנועת הסביבה ואת תפקודי המערכת הווסטיבולרית שבתוך האוזן הפנימית שלכם – המקור העיקרי להפרעות של ורטיגו, סחרחורות וטשטוש מבט בזמן תנועה. הבדיקה מבוצעת ברגישות תוך כדי שמירה על פרטיותכם וביטחונכם ואינה כואבת.
תוכנית טיפול מורכבת מתרגול ביתי יומיומי מותאם – שילוב של תרגילי שווי משקל בעמידה והליכה, הפחתת רגישות לתנועה עצמית או לגירויים ראייתיים, תרגילי ייצוב מבט ותרגילים לטיפול בוורטיגו תנוחתי (BPPV). כל פגישה איתי בקליניקה כוללת הערכה של תוכנית התרגול שלכם, התאמתה לשלב החדש אליו התקדמתם, וטיפול בטכניקות שונות – כולל טכניקות התנהגותיות. לפעמים נרצה להפנות אתכם לבדיקות נוספות בכדי לקבל תמונה שלמה יותר של מצבכם הפיזי. במקרים אלו אמליץ לכם למי לפנות בכדי לקבל את השירות המקצועי ביותר, במקביל להתחלת הטיפול בכם ולא במקום.

הכשרה וניסיון מקצועי

• בוגר לימודי פיזיותרפיה B.P.T מאוניברסיטת חיפה.
• השתלם במרכזי שיקום אצל רופאים ופיזיותרפיסטים ידועים בתחום השיקום הווסטיבולרי בארה"ב (פרופ' מייקל שוברט, פרופ' רוזמרי ריין, דר' ג'ניפר כריסטי, דר' טימות'י היין, דר' רוב לנדל, בריאן היוזאק) בצרפת (אוליבייה דיומה) ובשוודיה (פרופ' מאנס מאגנוסון).
• מפתח ומעביר קורסים להכשרת פיזיותרפיסטים בתחום השיקום הווסטיבולרי במסגרת בסיסית ומתקדמת.
• חבר הנהלה בעמותה לקידום הפיזיותרפיה ויו"ר קבוצת העניין הווסטיבולרית בעמותה
• חבר הנהלה באגודה הישראלית לפסיכוסומטיקה.
• מרצה אורח בכנסים בינלאומיים, בקורסים של משרד הבריאות ובחוגים לפיזיותרפיה באוניברסיטאות בישראל בתחום השיקום הווסטיבולרי.
• חוקר באוניברסיטת חיפה במסגרת לימודים לתואר M.sc בפיזיותרפיה – תחום מחקר שווי משקל, מציאות מדומה וסחרחורת כרונית (PPPD - Persistent postural perceptual dizziness).
• הקים את מערך השיקום הווסטיבולרי בקליניקת ProHealth&Fitness PTOT במנהטן, ניו-יורק.
• לשעבר פיזיותרפיסט אחראי מחלקת פיזיותרפיה בבית אבות בכפר שמריהו (שיקום גריאטרי); פיזיותרפיסט במכבי שירותי בריאות (שיקום אורתופדי) ובביה"ח לווינשטין (שיקום פגיעות ראש טראומטיות).

סיפורי הצלחה
טיפול בוורטיגו מסוג BPPV

" אני סובלת מהתקפי ורטיגו חוזרים כבר שנים בגלל בעיית קריסטלים באוזן ימין שלי – ובגיל שישים וארבע זה כבר לא צחוק ומפחיד מאד. חוסר השליטה והתחושה שהתקרה נופלת עלי אילצו אותי לפנות לטפל בבעיה.
לאחר שנים שטופלתי בפיזיותרפיה ובטיפולים שונים, הגעתי לאבחון וטיפול אצל מוש בעקבות המלצה מהרופא. מוש הקשיב בסבלנות רבה ל"סיפור חיי עם הסחרחורות, ובדק אותי בצורה יסודית. ראיתי כיצד העיניים שלי מתגלגלות בזמן התקף הסחרחורת דרך מסך המחשב של מוש – כך הוא אבחן בדיוק היכן נמצאת הבעיה באוזן שלי.
פחדתי מהטיפול כי בדרך כלל זורקים אותי למיטה וזה נורא, אבל הטיפול שמוש עשה לי היה מאד עדין ונתתי לו לסחרחר אותי כי חשתי ביטחון בזכות המקצועיות שלו. בסוף הטיפול קמתי כמו חדשה!
דבר חשוב שקיבלתי ממוש ולא מאף מטפל אחר היה הדרכה כיצד לטפל בעצמי אם הוורטיגו יחזור. הוא נתן לי שני סוגי תרגילים לעשות אם אני מרגישה שמתחיל התקף, ורק אם זה לא עוזר – להגיע אליו לטיפול. זה נתן לי ביטחון רב, ואפילו הצלחתי לטפל בעצמי בהצלחה בהתקף ורטיגו שהיה לי בבית המלון בפראג!
אם יש לכם ורטיגו תפנו למוש אהרוני – המטפל הכי מקצועי שיש ! "

אהובה ג. רמת גן

שיקום וסטיבולרי של סחרחורות עקב חולשת מבוך דו-צדדית באוזן

" שתי האוזניים שלי נפגעו בגלל מחלה אוטואימונית. מלבד החרשות והטנטון שנאלצתי להתמודד איתם עד היום, התחילו לי בעיות שווי משקל חמורות. הרגשתי כמו בן מאה כשאני רחוק משם חמישים שנה. בפיזיותרפיה אמרו לי להשתמש במקל הליכה, וניסו לעזור לי. עם כל הרצון הטוב לא ממש הבינו מה קרה לי. הייתי אצל רופא מומחה אף אוזן שאמר שאני צריך פיזיותרפיה וסטיבולרית ולא רגילה, ושזה הסיכוי היחיד שלי להשתפר. ואז באתי לטיפולים אצל מוש.
הבחור הזה הוא משהו לא רגיל – הוא יודע המון על המערכת הווסטיבולרית ולימד אותי הרבה על הבעיה שלי ואיך להתמודד. תרגלנו הרבה ומוש בנה לי תוכנית תרגול יומיומית. ידעתי שלא אחזור להיות בדיוק כמו שהייתי, וגם היום אני עדיין מתרגל, אך התוכנית של מוש עשתה פלאים ! שווי המשקל שלי השתפר ממש – קודם לא יכולתי אפילו לעמוד על רגל אחת והיום זה קלי קלות. היום אני מחכה לרכבת בתחנה בלי תחושה שאני תכף נופל, ואני רואה הרבה יותר טוב – הבעיה באוזניים משפיעה גם על הראייה. אני ואשתי מודים לך מאד מאד, וגם שולחים אליך אחרים שצריכים, בעזרת השם תעזור להם כמו שעזרת לנו."

איציק כ. נתניה

שיקום וסטיבולרי לסחרחורת כרונית מסוג PPPD -Persistent postural perceptual dizziness

" הגעתי למוש אהרוני – בת עשרים ושלוש, מיואשת, אחרי כשנתיים של תחושת שיוט ונדנוד. עברתי את כל הבדיקות שאפשר לעבור בערך והרופאים שבדקו טענו שהכל אצלי תקין. זה לא היה נכון, בגלל שהסחרחורת שלי גרמה לי לעצור את החיים ממש בשיא שלהם. עד אז הייתי פעילה ועסקתי ספורט ובילויים. מאז ממש הגבלתי את עצמי והייתי בחרדות רבות – שזה לא אני.
בכל זאת לא ויתרתי, ומצאתי באינטרנט באנגלית שיש אבחנה כזו שנקראת PPPD – שהתאימה אחד לאחד למה שהרגשתי. כשחיפשתי חומר בעברית מצאתי כתבות של מוש אהרוני שהוא פיזיותרפיסט שגם חוקר את הבעיה הזו. אבל הנוירולוג שלי בכלל לא הכיר את הבעיה וגם לא בפיזיותרפיה שעשיתי.
פניתי למוש במייל וקבעתי איתו פגישה. בפעם הראשונה הרגשתי שמישהו ממש מבין מה עובר עלי בגוף, וגם מטפל בעוד אנשים כאלה, ויש להרבה אנשים את הבעיה הזו. הוא הסביר לי שהמטרה של התרגילים שהוא נותן לי היא להפחית את הדריכות הרבה שהגוף שלי למד בשנתיים האחרונות, ככה שכבר לא אהיה רגישה למצבים כמו קניות בסופר או בחתונה, ושאני אוכל להזיז את הראש מהר בלי להרגיש שאני עוד רגע נופלת. בהתחלה התרגילים האלה הגבירו את השיוט שלי אבל די מהר הצלחתי להשתלט ולשחרר מהדריכות של הגוף. מוש הדריך אותי לתת לסחרחורת לעבור בצורה רגועה, ולהפיק אותה שוב ושוב עד שהיא כבר ממש נחלשה ונעלמה בהרבה מצבים.
מוש גם הסביר לי שתחושת השיוט יכולה לחזור לפעמים בחיים, בעיקר במצבים של סטרס או בעקבות מחלות שונות, ושאם זה קורה אז צריך לא להילחץ ולחזור לתרגל בסבלנות.
הרגשתי שאני בידיים טובות ושסופסוף מתייחסים לבעיה שלי ומנסים לעזור לי בדרך נכונה. נכון להיום אני עדיין מרגישה שיוט מדי פעם, אבל החיים שלי השתפרו כלכך. אין לי מילים איך להודות לך וכמה עזרת לי. אפילו שאתה יודע, אתה אדם עם סבלנות ולב ענק ותמיד זמין. ואני מתמידה בכל מה שלימדת אותי כי זה עוזר. בהערכה רבה --- "

דנית ל. קריית אתא

bottom of page